Przejdź do głównej zawartości

Polecany post

Moda: lata 40. i 50. XX wieku

Stolarka drzwiowa

 

Płycina
- element dekoracyjny, w formie obramowanego fragmentu płaszczyzny z profilowanych listew, czasem wklęsły lub wypukły, najczęściej w kształcie czworoboku;
- pole płyciny bywa udekorowane płaskorzeźbą lub malowidłem;

- płaszczyzna wklęsła lub wypukła, ujęta w profilowane ramy, będąca elementem podziału ścian, boazerii, powierzchni mebla itp.

Nadświetle - element konstrukcyjno-dekoracyjny w budownictwie i architekturze. Jest to górna część otworu bramy lub drzwi w formie okna, służąca do oświetlenia pomieszczenia znajdującego się za nimi. Może mieć kształt prostokąta, półkola itp.



 

Ślemię - stała, pozioma poprzeczka dzieląca otwór drzwiowy, okienny lub bramowy na część górną i dolną. Jest połączona z ościeżnicą. Poprzeczka dzieląca skrzydło na mniejsze kwatery to szczeblina.

Szczeblina = szpros - listwa dzieląca skrzydło okienne lub drzwiowe na mniejsze pola (szpros konstrukcyjny) lub tworzące jedynie efekt wizualny (szpros wiedeński).

  • szpros konstrukcyjny
    • dzieli okno lub drzwi na mniejsze pola, szyby są oddzielne
  • szpros wiedeński
    • klejony do szyby, gdzie szyba okienna jest jedną pojedynczą taflą obłożoną z obu stron ramką.
    • w układach dwuszybowych stosowane są ramki wewnątrz szybowe pomiędzy taflami szkła, gdzie tafle szkła są pełnej wysokości.

 


Portal - ozdobne obramienia otworu drzwiowego lub bramnego. W zależności w jaki okresie powstała budowla portale mogą reprezentować różne style architektoniczne.
- w starożytnej Grecji portalem była opaska, w starożytnym Rzymie natomiast fryz, niekiedy portyk;

- w czasach romańskich portal stanowiła półkolista archiwolta z kilkoma rzędami łuków cofających się w głąb ściany i zamknięta tympanonem nad wejściem;
- w okresie gotyku archiwolty miały kształt ostrołukowy;
- w renesansie i barok powrócono do rozwiązań antycznych, często wzbogaconych o rzeźby. Po połączeniu z balkonem znajdującym się nad wejściem utworzono nową kompozycję dwukondygnacyjną.

 



Gzyms = korona
- poziomy, wysunięty przed lico ściany element wieńczący;
- zwykle profilowany element architektoniczny w postaci poziomej listwy;
Gzymsy mogą być złożone z kilku profilowanych listew lub mieć postać gładkiego pasa. Często podkreślone są ozdobnym fryzem.
Gzymsy naddrzwiowe znajdujące się nad otworami drzwiowymi, zazwyczaj powielają ich szerokość; montuje się je nad samymi drzwiami lub nad całym otworem drzwiowym. 

 



 

Komentarze